پزشکی

فناوري نانو برای حذف کلیه منابع آلوده کننده محیط زیست دو راهکار عملی ارائه داده است.

به حداقل رسانیدن مصرف انرژی : نانوتکنولوژی از طریق جایگزین نمودن روش ­های ساخت پایین به بالا یا به بیان دیگر ساخت اتم به اتم ترکیبات، موفق به تولید مواد سبک­تر، با استحکام بیشتر همراه با اصطکاک و اتلاف انرژی کمتر شده است. به عنوان مثال ساخت نانوکامپوزیت ­ها و استفاده مناسب از آنها می ­تواند منجر به صرفه جویی در مصرف بنزین به مقدار 1/ 5 میلیارد لیتر در سال گردد و یا با ساخت نیمه هادی­ های مورد استفاده در دیودهای نورانی در ابعاد نانومتری می­ توان مصرف جهانی روشنایی را بیش از 10 درصد کاهش داد که این امر 200 میلیون تن کاهش در انتشار کربن را به همراه دارد.

استفاده از منابع انرژی پاک : هر روز 3000 وات انرژی خورشید بر هر متر مربع زمین می ­تابد. با تکنولوژی­ های موجود امکان بکارگیری مقرون به صرفه اقتصادی از این انرژی میسر نمی­باشد. نتایج تحقیقات در زمینه نانوالکترونیک و نانوانرژی درهای تازه­ای را به دنیای انرژی خورشیدی گشوده ­اند.

به عنوان مثال محققین موفق به ساخت سلول­ های خورشیدی لایه نازک سیلیسیم بلورین و سلول­های خورشیدی از جنس پلاستیک شده­اند. همچنین با استفاده از انرژی خورشید، آب را به اتم­های اکسیژن و هیدروژن تجزیه نموده­اند.

علاوه بر موارد فوق، نانوتکنولوژی از طریق ساخت و ابداع ابزارها و تجهیزات نانومتری ضمن کشف آلودگی­های زیست محیطی، راهکارهای جدید و فوق العاده موثری برای حذف آنها ارائه می­دهد.

تمامی حقوق برای شرکت تجاری و بازرگانی نانو تکنولوژی الماس سیمین فام محفوظ است.